Bugün size 3 tane Android uygulaması tanıtacağım. Bu uygulamalar ile Android telefonunuzu Wi-fi bağlantı ile bilgisayarınızdan yönetebilirsiniz. Baştan söyleyeyim çok fazla özellik beklemeyin bu uygulamalardan, mesaj atma, dosya atma, geçmiş aramaları, geçmiş mesajları vb. ufak tefek özelliklere ulaşabilirsiniz. Arada bir iletişim kopukluğu yaşarsanız, ya da yavaşladığını hissederseniz uygulamaların telefonunuzdan ekran kilidini açarsanız hızlandığını göreceksiniz. Bu kısıtlı özelliklere rağmen yine de kullanışlı olan bu uygulamalardan birincisi ile başlayalım

1 – AirDroid

Uygulamaya linkten ulaşabilirsiniz. Uygulamayı telefona indirin ve çalıştırın. Aşağıda gördüğünüz 1 numaralı resimdeki görüntü ekranınıza gelecek. 1. resimde Sağ üst köşedeki somun simgesine tıklayın 2. resimdeki gibi bir ayar penceresi gelecek.Burada Passcode yazan kısıma bağlantı sırasında kullanmak istediğimiz şifreyi yazalım. Bunun için Edit butonuna basacağız. Şifremizi girdikten sonra OK butonuna basın. Tekrar 1. resimdeki ekrana döneceksiniz. Şimdi bize lazım olan şey ya web.airdroid.com/ adresini ya da hemen altında bize wi-fi ile bağlandığımız ağın telefona verdiği ip ve port numarasının olduğu adres ile giriş yapacağız. Bunun için ise bir tane internet tarayıcısı açıp bu iki adresten biri ile giriş yapmak.

Verilen adreslerin explorer görüntüleri aşağıdaki gibidir. Üstteki ekranda giriş yaparken kendi belirlediğiniz şifreyi giriniz ve Login‘e tıklayın. Daha sonra bağlantıyı gerçekleştireceksiniz. Bir altındaki bağlantı türü yani web.airdroid.com ‘dan bağlanmak istiyorsanız bunun için ise telefondaki arayüzde fotoğraf makinasın simgesinin yanındaki kodu girerek giriş yapabilirsiniz.

Aşağıdaki resimleri tıkladığınızda arayüzle alakalı büyük resimlere ulaşabilirsiniz.


Üstteki resim tüm medya dosyalarını kontrol edebileceğiniz, ulaşabileceğiniz, sayısını öğrenebileceğiniz pencere.


Üstteki resim müzik dosyalarına ulaşabileceğimiz kısmı gösteriyor.


Üstteki resimde rehber ve mesajlarımızı kontrol ettiğimiz pencere görüntüleniyor.

Farklı özellikler için uygulamayı kurcalamanızı tavsiye ederim.

2 – Remote Web Desktop

Bu uygulamamız AirDroid uygulamasına göre daha kapsamlı fakat bir dezavantajı var, bir kaç özelliğini telefonu Root ederek kullanmanıza izin veriyor. Uygulamanın Full versiyonu da mevcut, ama biz deneme sürümü ile gözlemlerimizi yaptık. Remote Web Desktop‘u telefonunuza indirdikten sonra çalıştırın aşağıdaki gibi bir ekran gelecek karşınıza.

1 numaralı resim bizim normal login olma ekranımız. Biz burada sadece Password kısmına ekleme yapıyoruz. Diğerlerine dokunmayın. Giriş yaparken kullanacağımız şifreyi yazıyoruz sonra hemen aşağıdaki Start Server butonuna tıklıyoruz. Tıklamamızla birlikte bize yukardaki programdaki gibi bir local ip adresi verecek. Bu ip adresiyle giriş yaptığımızda aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. 2 numaralı resimde ise telefondan dosya almamızı sağlayacak olan FTP ayarlarını da yapıyoruz. Daha doğrusu yine sadece şifre belirliyoruz 🙂 Yine Start Server butonuna bastığımızda bize local ip adresi verecek. Bu adres ile giriş yapacağız, belirlediğimiz şifreyi gireceğiz.


Yukardaki kutucuğa 1. resimde verdiğimiz şifreyi girip giriş yapıyoruz.


Bu da uygulamanın masaüstü ekranı.


Rehberinize ulaşabilir arama yapabilirsiniz, Mesajlarınızı görüntüleyebilir, silebilir ve hatta cevap bile yazabilirsiniz.

Yukardaki 1 numaralı resimde dosya indirme ekranı var. Bu ekranda telefondaki dosyaları bilgisayarınıza aktarabiliyorsunuz. 2. resimdeki pencere de ise yani File Explorer‘da ise bilgisayarınızdan telefonunuza dosya atabiliyorsunuz. Dosya yüklemek istediğiniz klasörde sağ tıklayın Add File seçeneğini seçin ve açılan pencereden telefona atmak istediğiniz dosyayı seçin. İşte bu kadar 🙂

Farklı özellikler için uygulamayı kurcalamanızı tavsiye ederim.

3 – Wifi File Transfer

Bu uygulama kolay ve teferruatsız bir uygulama. Aslında adından da anlaşılacağı gibi sadece dosya transferi yapıyor. Wifi File Transfer uygulamasını indiriyoruz önce. Çalıştırdıktan sonra karşımıza aşağıda 1 numaralı resimdeki gibi bir ekran geliyor.


Giriş yapmadan önce Settings butonuna basıp 2. resimdeki pencereye geliyoruz. Burada diğer uygulamalarda yaptığımızın aynısını yapıyoruz Access Password kısmında bir password oluşturuyoruz. Geri gelip 1. resimdeki Start butonuna basıyoruz. 4. resimde ki pencere geliyor. Orada yazan local ip adresini web browserimiza yazıp giriş yapıyoruz.


Yukarıdaki gibi bir login ekranı geliyor. Belirlediğimiz şifre yazıp giriş yapıyoruz.


1 numaralı kısımda dosyalarınız görüntüleniyor. Burada dosyalarınızın ismini değiştirebilir, silebilir, bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınıza dosya kaydederken çoklu seçmelerde dosyalarınızı zipleyip kaydetmesi ekstra güzel bir özellik. 2 numaralı kısımda ise bilgisayarınızdan dosya kaydetmeye yarıyor. Fakat uygulamanın bana göre tek dezavantajı burada ortaya çıkıyor. Dosya upload sınırı 4 MB. 4MB’tan büyük dosyalarınızı uygulama vasıtasıyla telefonunuza atamıyorsunuz. 3 numaralı kısımda ise boş hafıza miktarı, kalan şarj süresini, bağlı olduğunuz wifi adını gösteriyor.


Yukarıdaki resimde ise Media Galery sekmesine tıklayınca çıkan ekran. Burada ise telefonun kamerası ve telefonunuzdan ekran görüntüsü aldığınızda kaydettiğiniz fotoğraflar görüntüleniyor.

Bu 3 uygulama biraz fantazi işi gibi görünse de data kablonuzun olmadığı bir ortam da size bir ilaç, bir kurtarıcı, eli ayağı öpülesi birer yardımcı olacağına eminim. Nacizane gözlemlerimi anlatmaya çalıştım. Sürçü lisan ettiysem affola.

İyi günler… 🙂

http://www.ofarukc.com/wp-content/uploads/timthumb2.jpghttp://www.ofarukc.com/wp-content/uploads/timthumb2-50x50.jpgFarukiAndroidAirDroid,Android,Android Telefonunuzu Wi-Fi ile Bilgisayardan Yönetin,bilgisayardan mesaj atma,data transfer,FTP,Passcode,Remote Web Desktop,Root,telefondan transfer,wifi,wifi bağlantı,Wifi File Transfer,wifi telefon,wifi transfer
Bugün size 3 tane Android uygulaması tanıtacağım. Bu uygulamalar ile Android telefonunuzu Wi-fi bağlantı ile bilgisayarınızdan yönetebilirsiniz. Baştan söyleyeyim çok fazla özellik beklemeyin bu uygulamalardan, mesaj atma, dosya atma, geçmiş aramaları, geçmiş mesajları vb. ufak tefek özelliklere ulaşabilirsiniz. Arada bir iletişim kopukluğu yaşarsanız, ya da yavaşladığını hissederseniz uygulamaların telefonunuzdan...