Press ESC to close

Film Kritik : Bir Onur ÜNLÜ Eseri; Beş Şehir

  • Genel
  • 4 Mart 2012
  • (0)

Beş Şehir;

Onur ÜNLÜ‘nün ellerinden çıkan müthiş bir eser daha. Leyla ile Mecnun dizisinden önce Haluk Bilginer ve Özgü Namal‘ın başrollerini paylaştığı Polis filmini izlemiştim ama pek bir bilgim yoktu kendisi ile ilgili. Daha Sonra Ah Muhsin ÜNLÜ mahlasıyla şiir yazdığını öğrendim. Leyla ile Mecnun dizisi derken pek bir merak sardım kendisine, hayranlığım arttı. En son az önce Beş Şehir filmini izledim. Absürd Dram tarzında bir yapım. 5 farklı kişi ve herkesin ortak bir noktası. Film biraz ağır işleyebilir ama Onur Ünlü ( Ah Muhsin Ünlü )’nün senaryoya eklediği süper sözler etkiliyor insanları. Hayali konuşmalar, Konuşan kocaman bir kedi vs. insana ilginç ve bir o kadar da saçma gelebilir ama filme çok güzel tat veriyorlar. Recep İvedik gibi şişirme bir komedinin sinema salonlarında milyonların izlediğini düşünürsek, böyle kaliteli ve düşündürücü bir filmin değer görmemesine şaşırmamak gerek. Filmde bir parça var ki, ancak bu kadar yakışırdı galiba. Ahmet Kaya – Beni Vur parçası filme o kadar güzel tat vermiş ki, tamam diyorsunuz film harika olmuş…

Filmin resmi özeti :

Aydın, mecburi hizmetini tamamlayıp İstanbul’a tayin olmuş bir polis memurudur. Henüz yeni yerleştiği şehre alışmaya çalışırken, Beyoğlu’ndaki bir şekerci dükkanında çalışan Mehtap’a gönlünü kaptırıverir. Fakat ne yapsa onun dikkatini çekemez. Tıpkı, oyuncak trenler satarak yaşamaya çalışan eski hukuk öğrencisi Şevket’in, aynı şekerci dükkanında part‐time çalışan Dilek’in dikkatini çekemediği gibi?

Dilek ise boğuştuğu bir belayla baş edemeyince, memleketine, Eskişehir’e döner. Fakat burada, babası Tevfik Öğretmen’in sebep olduğu öyle büyük bir aile buhranıyla karşılaşır ki, bir an önce ölmenin en iyisi olduğunu düşünmeye başlar.

Tam bugünlerde Dilek’in karşısına, İstanbul’da tutunamayıp memleketine dönen Aydın çıkar ve kontrolsüz arzusunu Dilek’e yöneltir.

Fragman :

Ahmet Kaya – Beni Vur [ Filmden Görüntülerle ]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir