Kurban Bayramı.

En sevdiğim bayramdır. Kavurmaların etli yemeklerin bol olduğu 🙂 Bol bol tanıdıkları gezeceğim kavurma vs. yemek için 🙂 Olduk zaten 76 kilo bu bayram onu düz hesap 80’e tamamlarız herhalde 🙂 Hz.İbrahim (a.selam)’ın Oğlu olursa onu ALLAH yolunda kurban edeceğini adaması üzerine oğlu büyüdükten sonra gördüğü rüyaları oğluna danışır ve oğlu İsmail (a.selam) Kur’an’da da geçen şu ayeti söyler “Ey babacığım! Sana emrolunanı yerine getir.” (Sâffât, 37/102). Bu Olay Kur’an-ı Kerim’de şöyle anlatılır:

“Her ikisi de Allah’ın emrine teslim olup, İbrâhim oğlunu şakağı üzere yere yatırıp, Biz de ona: “İbrâhim! Rüyanın gereğini yerine getirdin (onu kurban etmekten seni muaf tuttuk).” deyince (onları büyük bir sevinç kapladı). Biz iyileri işte böyle ödüllendiririz! Bu, gerçekten pek büyük bir imtihandı. Oğluna bedel ona büyük bir kurbanlık verdik. Sonraki nesiller içinde ona da iyi bir nam bıraktık; ki o da, bütün milletler tarafından şöyle denilmesidir: “Selam olsun İbrâhim’e!” Biz iyileri işte böyle ödüllendiririz!” (Saffat, 37/103-110)

En faziletli ibadetlerden birisidir bana göre. Neden mi ? Et girmeyen ocakların bayramıdır da ondan. Her zaman fakiri, mazlumu kollayan dinimiz, zenginlere verilen malın kefaretini bu şekilde istiyor. Kesilen kurbanların kanı ve eti Rabbimiz’e mi ulaşıyor hayır. ” Hac Suresi’nde Allah (cc): “Kurbanlarınızın etleri ya da kanları Allah’a ulaşmaz; ama sizin takvanız Allah’a ulaşır.” (22/37) ”. Zaten Kurban’ın kelime anlamı “yaklaşmak”tır. Kesilen Kurbanlarda, Kurban etleri ile yapılan hayr ve hasenat’la ALLAH’ın hoşnutluğunu kazanma konusunda aracıdır. Kurban Bayramı konusunda o “ünlü” insanlar(!)ımızın söylediği absürt şeyleri hiç konu bile etmeyeceğim. Bilgi eksikliğinden kaynaklanan açıklamalarla bir nevi mesaj verme çabalarındalar.

Alimlerin ilmi olmasa cahiller helâk olur. Zenginlerin cömertliği olmasa fakirler helâk olur. Fakirlerin duası olmasa zenginler helâk olur. Yöneticilerin adaleti olmazsa bazı insanlar diğerlerini, tıpkı kurdun koyunu yediği gibi yerler.” (nak. Dürretü’l Vaizîn, sayfa 29. Osman ibnu Hasan, İstanbul 1313). İşte kesilen kurbanların sebebini açıklayan en güzel sözlerden birisi. Bu şekilde yardımlaşma vesilesi bir aracı son zamanlarda “21. yüzyılda bu vahşet(!) yapılır mı ?”, “Hangi devirde yaşıyoruz, ne kurbanı” gibi yakışıksız ve sapkın söylemlerle yıpratmaya ve insanları utanılacak bişey yapıyormuş hissi verdirerek soğutmaya çalıyorlar. Tamam bir yerde haklı olabilirler, bazı insanlarımız kurbanı kendimizin kesmesi gerektiğini biliyorlar buna amenna. Ama Kesme işini biraz beceremeyen insanlarımız da var. Hayvana eziyet ederek kesenler. Kesim işlemini beceremeyecek durumda isen, vekalet ver hem yapmış olduğun kurban ibadeti makbul olsun, hemde erketede yatıp bekleyen kötü düşünceli insanlar(!)a malzeme olmasın.

Rabbim Kurban ibadetinizi en güzel şekilde yerine getirmenizi nasip etsin İNŞALLAH 🙂

Hayırlı Bayramlar 🙂

http://www.ofarukc.com/wp-content/uploads/kurban-bayrami1.jpghttp://www.ofarukc.com/wp-content/uploads/kurban-bayrami1-150x150.jpgFarukiBendenFakir,Hz.ibrahim,Hz.İsmail,Kavurma,Kurban,Kurban Bayramı
Kurban Bayramı. En sevdiğim bayramdır. Kavurmaların etli yemeklerin bol olduğu 🙂 Bol bol tanıdıkları gezeceğim kavurma vs. yemek için 🙂 Olduk zaten 76 kilo bu bayram onu düz hesap 80'e tamamlarız herhalde 🙂 Hz.İbrahim (a.selam)'ın Oğlu olursa onu ALLAH yolunda kurban edeceğini adaması üzerine oğlu büyüdükten sonra gördüğü rüyaları oğluna...