Press ESC to close

Bu Vampirler Bildiğiniz Vampirlerden Değil

Merhaba;

Takip ettiğim yabancı diziler sezon finali yaptı ( Person of Interest, The Walking Dead, Sherlock ) bir tanesi de sürpriz bir şekilde habersizce final yaptı( Revolution ). Kendileri bile dizinin final yaptığının farkında değillerdi o derece habersiz oldu 🙂 Yaz aylarında da TV’ler hep normal sezonlarda ki programların tekrarını vermeye başlayınca sıktı bir yerden sonra. Yeni başlayan yabancı dizilere veya izlemediğim dizileri BOXSet olarak temin edip izlemek istedim.. Taxi Brooklyn‘e baktım çokta güzel ilerliyor ama Türkçe Altyazısına el atacak birisini bulamadık. 4 bölüm çevrilmiş gerisi yok. Ama ondan önce başladığım The Strain diye bir dizi var. Benim bu yazıda da bahsedeceğim dizi bu dizi.

the strain

Vampir dizilerini pek sevmem. Hatta 1 tane bile Vampir temalı film/dizi izlemişliğim yoktur. Ama dizinin sloganı şuydu ” Bunlar bildiğiniz vampirlerden değil. Vampir temasına farklı bir boyut getireceğiz. ” Bu slogana güvendim başlayayım dedim. Dizi bana göre şu an konuyu oturtma derdinde. Bana göre dizi konuyu tam oturttuktan sonra eminim bu dizi saçma diyenleri yanıltacak. Ayrıca dizi başlar başlamaz benim en sevdiğim dizilerden biri olan Fringe‘e taş mı atıyor yoksa selam mı çakıyor anlamadım 🙂 Dizi karakterlerinden birinin adı Walter Bishop 🙂 Sanki eski bir arkadaşı görmüş gibi oldum adını duyunca 🙂

Gelelim dizinin konusuna. Yukarıda bahsettiğim gibi Fringe dizisine taş mı yoksa selam mı çalıyor anlayamadığım bir başlangıcı da var. Bir uçak olayı ile başlıyor dizi. İniş yapan uçakta esrarengiz şeylerin olduğu açıktır. Uçağa Dr. Eprahim Goodweather ile yardımcısı özel kıyafetlerini giyer ve girerler. Tam herkesin öldüğüne kanaat getirecekken ölü yolcuların içerisinden 4 kişinin yaşadığının farkına varırlar ve bu kişileri karantinaya alırlar. Dr. Eprahim Goodweather ve ekibi bu esrarengiz olayı araştırması için görevlendirilir. Ekibin yaklaşan salgın hastalığı ve gerçekleri anlaması uzun sürmeyecektir. Esrarengiz bir tabut ve morgta ki cesetler yavaş yavaş kaybolmaya başlamıştır bile.

Dizi FX kanalının dizisi. Evde de D-Smart olmasından dolayı bölümlerini kaçırma gibi bir kaybım yok. Ayrıca FX’in iddialı olduğu bir yapım olduğu için de dikkatleri üzerine çekmişti. Ayrıca dizinin yapımcılığını üstlenenlerden Guillermo del Toro‘nun filmografisine baktım hiçte kötü değil. Zaten dizi bir kitap üçlemesinin uyarlaması. İnternette ki yorumları okuduğumda eğer kitaba bağlı kalınırsa dizi tam bir başyapıt olabilirmiş. Umarım yanlış ata oynayıp da boşa zaman harcamamış oluruz.

Not : Diziyi online olarak izlemek istiyorum derseniz dizinin Türkiye’de ki en iyi çevirisini Elif Avcı yapıyor. Yaptığı çeviriyle entegre edilmiş bölümleri DiziBOX sitesinde takip edebilirsiniz. Emeğe saygı adına bu notumu da yayınlamak istedim 🙂

İyi Seyirler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir