Press ESC to close

IOS 10 Bayram Hediyesi Olarak Neler Getirdi

Merhaba;

Eylül ayının ilk haftası iPhone 7 tanıtımı yapıldığı gün, 13 Eylül günü IOS 10‘un dağıtılacağı belirtildi. 13 Eylül geldiğinde ilk güncellemeyi alan kullanıcıların telefonları yeniden başlatma sonrasında ” brick mode “‘da kaldı. Kısa bir süre içerisinde düzeltilen hata yeni yükleyenlerde görülmedi. Size tavsiyem güncellemeyi bilgisayar üzerinden değil direk telefon üzerinden almanız. Yazıyı hazırlarken okuduğum bir yazıda internet bağlantısı ile ilgili bir sorun varmış güncellemede. Fakat telefonu yeniden başlatınca düzeliyormuş. Genel bir tavsiye daha güncelleme yapmadan önce telefonunuzu yedeklemenizde fayda var.

maxresdefault

Aramızda belki iPhone güncellemesini nereden yapacağını bilmeyen arkadaşlar vardır, onlar için ufak bir tarif yapalım. Telefonunuzun ” Ayarlar ” menüsünden ” Genel ” menüsüne tıklıyoruz. Açılan ekrandan ” Yazılım Güncelleme ” menüsüne tıkladığımızda bu alandan IOS 10 güncellemesini indirme işlemini başlatabilirsiniz. Uzun uzadıya rengi değişen menüleri bile anlatmayacağım merak etmeyin. Herkesin kullandığı, ya da kullanma ihtimali yüksek olan yeniliklere değineceğim 🙂

Önce bir dezavantajından bahsedeyim, bazı kullandığınız uygulamalar kendilerini IOS 10 için çalışır duruma getirmediği sürece sağlıklı performans alamayabilirsiniz. Ben YoYo araç kiralama uygulamasını çalıştıramadım mesela 🙂

1- Kilit Ekranıma Naptınız ?

IOSKilitekrani

Yeniliklerden bahsederken kilit ekranında ki yeniliklerden başlamak en doğrusu olur. Kilit ekranında öncelikle değişen kilit şekli. Artık direk ekran kaydırma ile kilit açamıyoruz maalesef. Home tuşuna bir kere basıp daha sonra ekran kilidini açabiliyoruz. Bunu daha basite indirgemek için benim nacizane tavsiyem Parmak izi okuyucuyu ( Touch ID ) aktif etmeniz. Parmağınızı okuttuğunuzda direk kilit açılıyor 🙂 Kilit ekranını soldan sağa kaydırdığınızda araçların ( widget ) olduğu ekran gelecek. Burada pek bir değişiklik yok. Görsel olarak bir düzenleme olmuş. Sağdan sola çektiğinizde ise kamera açılıyor. Bir de kilit sesi farklı bir ses olmuş 🙂

2- Apple’ın Kendi Uygulamalarını Kaldırtmama Zulmü Bitti
IOSKaldır

Güncelleme ile uygulamaların görüntülendiği ana ekranda pek bir yenilik olmamış. Kullanmak istemediğimiz bazı Apple uygulamalarını kaldırabiliyoruz artık. Buna müsade edilmiş en azından 🙂 Kaldırdığımız Apple uygulamarını daha sonra AppStore‘dan indirebiliyoruz.

3- Duvar Kâğıdım Pek Bir Güzel Oldu

v462kp

Yeni bir duvar kâğıdı gelen yenilikler içerisinde. Ve açıkçası benim hoşuma da gitti. Ekrana daha sıcak bir görüntü kattı. Sakinlik hissi veriyor.

4- Ekran Açmak Beni Çok Yoruyor Mübarek

Aslında şimdi söyleyeceğim özellik iPhone 6 hariç üst model tüm telefonlarda olan bir özellik. Bizi niye hor görüyorlar anlamıyorum, paraysa para bizde bi ton para verdik telefona 🙂 Telefonu bulunduğu yerden kaldırdığınızda otomatik olarak ekran açılacak. Herhangi bir tuşa basmanıza gerek yok anlayacağınız. Zaten kilit ekranını açmak için basacağınız tuş sayısı 2 😀

5- Eller Bizi Ayırdı

IOSMenü

IOS 10’dan önce ki sürümlerde Mail, Kişiler, Takvimler menüsü ayrıldı. Aslında tek menüde iken daha derli topluydu. Benim gibi Rehber, Takvim vs.sini Gmaille senkronlayan biri için güzel bir menü stiliydi. Bu hali de iyi fakat nacizane bence dokunmasaydılar da bişey farketmezdi.

6- Rehberim Şekil, Önümden Çekil

img_3287

Daha şık ve görsel olarak önceki kişi detay sayfasından daha güzel duran bir ekran olmuş. Burdan da artı puan aldı Apple.

7- Sanırım Arabamı Gören En Son Kişi iPhone’um

IOSAraçPark

Kullanıp test etme şansım olmadı henüz ama aracınızın Bluetooth veya CarPlay setine bağladıysanız telefonunuzu, Park sırasında ki konumu belirlenebilirlik durumuna göre ” Harita ” uygulamasında görüntülenir. Aracınızı son bıraktığınız yerde bulabilirsiniz.

8- Bize Abartma Şansı Tanıdığın İçin Teşekkürler Canısı

IOSSafari

Apple’ın kendi web tarayıcısı Safari üzerinde açılabilecek sekme sayısı sınırlı iken IOS 10 ile beraber bu özellik sınırsız bir hâl aldı 🙂 Nasıl bir manyaksak artık telefonda sekme üstüne sekme açıp günlerce aylarca bırakmayız herhalde. Bilgisayar olsa neyse 😀

9- Ben Bu Yenilikleri Sevdim 🙂 iMessage Yenilikleri

imessage1

Sanırım Apple en çok yeniliği burada yapmış gibi. iMessage‘a görsel olarak da özellik olarak da pek çok farklılıklar geldi IOS 10’la. Göndereceğiniz fotoğraf, video üzerinde çizimler, yazı eklemeleri yaparken internet sitesi linki yolladığınızda önizlemeli şekilde gönderiliyor. Çizerek şekiller de gönderebiliyorsunuz ki bu benim en sevdiğim yenilik olmuş 🙂 Çizim aşamaları ile beraber gönderiyor iMessage, çok keyifli 🙂 Ayrıca iMessage için AppStore‘da araçlar bulunuyor. iMessage ekranında Mesaj yazma alanının solunda ki AppStore simgesine tıkladığınızda iMessage için indirebileceğiniz araçların olduğu bölüme gideceksiniz. Kalp simgesine tıkladığınızda ise hareketli el yazısı gönderebiliyorsunuz. Veeee en güzel kısıma geliyoruz, El yazısı ile mesaj gönderebiliyorsunuz. iMessage ekranındayken telefonunuzu yan çevirin ve sağ altta ki sonsuzluk simgesine benzeyen butona bastığınızda hazır el yazısı seçeneklerinin yanı sıra kendi el yazısınızla da mesaj göndereceğiniz ekran gelecek.

el-yazisi

10- Sekreterim Hemen Planlarımı Not Alır. Yaz Kızım 10 Torba Çimento

iMessage üzerinden mesajlaştığımız kişiler ya da biz bir plan yapıp örneğin ” 15 Ekim Ömer’in doğumgünü, plan yapalım ” diye mesajı algıladığında telefon 15 Ekim’i tıklanabilir yapıp siz tıkladığınızda takvim ile ilgili seçenekleri karşınıza çıkarıyor.

11- Amma Çok Fotoğraf Çekiliyorum Ya, Nasıl Düzenleyeceğiz Bunları

Üzerinde en çok çalışılmış özelliklerden biri de Fotoğraflar kısmında yapılmış. Fotoğraf gruplandırmasına bir de kişiler kısmı eklenmiş. Burada otomatik yüz tanıma ile sınıflandırabiliyorsunuz. Anı kısmında da bazı güzellikler yapılmış tabi. Apple yine bize siz dokunmayın ben herşeyi hallediyorum diyor. Anı albümümüzden videolar oluşturuyor, çekildiği yerlere göre gruplandırıyor, kişilere göre grupluyor, tarihe grupluyor.

Ve bunlar gibi bir çok yenilik, özellik geldi IOS 10 ile. Dezavantajları yok denecek kadar az gibi. Ben genel itibari ile IOS 10’u mutlu karşılayan güruhtayım şu an.

Başka bir yazıda görüşmek üzere,
Vesselam 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir