Press ESC to close

Film Kritik : Gelin’in İntikamı : Kill Bill

  • Genel
  • 4 Ekim 2014
  • (0)

Merhaba;

killbill_blog

İzlemekte geç kaldığım filmlerden birisidir Kill Bill serisi. Sinemanın aykırı adamı Quentin Tarantino‘nun elinden çıkan harika filmlerden. İzleyenler bilirler filmin ıslıklı bir melodisi vardı, modaydı. O melodiyi çok dinlemişliğim vardı. Ama filmi hiç izlememiştim.

Film aslında tek bir seri olarak düşünülmüş ki izlerken 4 saat sonunda tek bir filmin konusu güzel bir şekilde 2 film yapılmış diyorsunuz. Filmde Tarantino’nun filmlerinde eksik olmayan fışkıran kanlar, aksiyon, ekşın, macera, biraz komiklik hepsi var, film sizi hiç sıkmıyor. Bana göre tek sıkıntı dublajdan mıdır nedir bilemedim diyaloglar bazen bayıyor. Kaliteli bir altyazı ile daha da izlenebilirlik kalitesi artar diye düşünüyorum, denemek lazım. Gelelim filme 🙂

Dün akşam izledim seriyi arka arkaya. Ortalama 4 saat sürüyor filmlerin tamamı. Filmin başrol kahramanı ” The Bride ” karakteri ile Uma Thurman. Harikalar yaratmış oyunculuğu ile. Hayran bırakıyor izleyenleri. The Bride, hamile bir kadındır. Evlilik provası için sevgilisi ve bir kaç arkadaşı ile kilisededirler. Prova günü katliama dönüşür. Eskiden beraber suikast görevlerine çıktığı 4 arkadaşı ve hem eski patronu hem de eski sevgilisi olan ” Bill ” kendisini öldürmek için kilise de hazır bulunurlar. Provada ki herkes ölür ama şans eseri The Bridge ölmemiştir. Apar topar hastaneye götürülür 5 senelik koma sürecinden sonra uyanır ve intikam almak için 5 kişilik bir liste oluşturur. Bundan sonra zaman intikam almak için akar The Bridge için.

Karakterin ismi niye böyle diyebilirsiniz. Hemen sebebini söyleyeyim. The Bridge karakterimizin kiralık katilken kullandığı takma adıdır. Zaten karakterin isminin geçtiği yerlerde Tarantino izleyenlerde merak uyandırmak adına ” biiiip ” liyor. İkinci filmin sonunda karakterin adını öğreniyoruz. Bir de Bill karakterinin ilk filmde ki gizemi var. İlk filmde yüzünü hiç görmedik. Göstermediler. Tahmin ettiğim biri vardı ilk filmde Bill karakteri bu olabilir diye ama ters köşe ettiler.

Filmde 1500’lü yıllarda yaşamış Hattori Hanzo‘yu da günümüzde (2003) yaşar hale getirmişler 🙂 Hiç ölmemiş, kılıç yapmaya tövbe etmiş şekilde canlandırmışlar. Bir de Pai Mei usta var. Başka bir savunma sanatı ustasından esinlenerek yaratılan karakter diye geçiyor kimi kaynaklarda. Kimi kaynaklarda hayali karakter, kimisinde ise gerçekten yaşamış bir karakter. Ama aşırı komik ve çok sinirli. Bembeyaz kaşları upuzun beyaz saçları ve aynı uzunlukta ki bembeyaz sakalı ile dikkat çekici bir karakter.

pai-mei

Quentin Tarantino filmlerini izleyenler bilirler çektiği filmlerde illa ki bir sahne de görünürler. Bu filmde ben göremedim ama orjinal dilinde Pai Mei karakterini seslendirerek bir filminde daha kendisine yönetmenlik dışında bir şeyle denk geldik 🙂

Filmin bana göre genelinin tek başrolü Uma Thurman. İkinci filmle birlikte Bill karakterinin vücut bulduğu David Carradine ortak oluyor başrole. Diğer oyuncular ise Lucy LiuO-Ren Ishii ” karakteri ile, Vivica A. FoxVernita Green ” karakteri ile, Daryl HannahElle Driver ” karakteri ile, Michael MadsenBudd ” karakteri ile filmde yerini alıyor.

Enteresan müzikleri, Tarantino stili ölüm sahneleri, farklı çekim tekniği, karakterlerin kişilikleri ile bence zamanınızı boşa götürmeyecek yapımlardan. Oturun arka arkaya izleyin iki filmide. Burada anlattıklarım genelde ilk filmle alakalıydı. İkinci filme hiç değinmedim onu da izleyerek görün 🙂

Bu arada 3. filmi için Quentin Tarantino 2015 yılını müjdeledi. Bekleyip göreceğiz 🙂

İyi Seyirler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir